Кріоконсервація

Кріоконсервація дає можливість зберігати яйцеклітини, сперму та ембріони для подальшого використання в програмах лікування безпліддя. Заморожений матеріал може лишатися неушкодженим роками, і це надає кріотехнологіям дивовижні можливості. Найбільш ефективним та безпечним методом кріоконсервації ембріонів та статевих клітин вважається надшвидке заморожування – вітрифікація. Цей метод дозволяє уникнути основної небезпеки заморожування – утворення кристалів льоду, що можуть пошкодити клітини при відтаюванні.

 
 
 
 

Зміст статті:

Кріоконсервація ембріонів

Під час проведення процедури запліднення in vitro іноді вдається отримати більше ембріонів, ніж необхідно для одного переносу. У такому випадку, за бажанням пари, їх можна зберегти.

Після інкубації у спеціальних середовищах «насичений» кріопротекторами ембріон поміщають на спеціальний носій, на якому зазначені основні дані пацієнта, і швидко занурюють в рідкий азот. Там, у холодній, але комфортабельній домівці, ембріон може роками чекати пробудження.

Коли настане час «ікс» ембріон розморозять. Для цього його змиють середовищем з носія і знову «проведуть» по розчинах, аби кріопротектори поступилися місцем воді. І ось – живий, неушкоджений і красивий цей ембріон вже готовий до переносу!

Сучасні кріотехнології є надзвичайно ефективними – більш як 95 % усіх вітрифікованих ембріонів успішно розморожуються. Частота настання вагітності при переносі кріоконсервованих ембріонів не поступається і навіть перевищує відповідні показники свіжих ембріотрансферів.

Кріоконсервація яйцеклітин

Вітрифікація може бути успішно використана і для зберігання яцеклітин – ооцитів. Втім, варто пам’ятати, що жіночі клітини дуже чутливі до процесу заморожування, а відтак ефективність кріоконсервації ооцитів є нижчою за результати заморожування ембріонів.

У яких випадках рекомендується кріоконсервація яйцеклітин?

  • жінкам, які зіткнулися з функціональною недостатністю або необхідністю видалення яєчників, щоб в майбутньому народити біологічно рідну дитину;
  • пацієнткам, які мають пройти агресивну протипухлинну терапію, що має згубний вплив на яйцеклітини;
  • жінкам, які бажають з тих чи інших причин відтермінувати момент настання вагітності без втрати репродуктивного потенціалу.

Кріоконсервація сперми

Не менш важливою опцією допоміжних репродуктивних технологій є кріоконсервація сперми. Сперматозоїди досить витривалі і гарно переживають заморожування та відтаювання, що дозволяє сміливо використовувати розморожену сперму для запліднення in vitro.

У яких випадках рекомендується кріоконсервація сперми?

  • чоловікам, які планують проходити важке лікування чи працюють на шкідливих виробництвах;
  • якщо партнер фізично не може бути присутнім у клініці у день проведення ЗІВ чи виконати роль «запасного варіанту», коли показники спермограми далекі від ідеалу.

Важливо, що кріоконсервація жодним чином не відображається на здоров’ї майбутнього малюка, однак існує вірогідність, що саме зима стане його улюбленою порою року.

Профільні спеціалісти

Спеціалісти