Донорські програми

Якщо один з партнерів не має власних статевих клітин, це не привід втрачати надію. Ви все одно маєте шанс стати батьками! Клініка генетики репродукції «Вікторія» має успішний досвід роботи в програмах лікування безпліддя з допомогою донорських клітин. Біля 40% процедур у клініці проводяться у донорських програмах.

 
 
 
 

Зміст статті:

Донорські яйцеклітини

Програма донорства яйцеклітин передбачає добровільну передачу однією жінкою іншій своїх статевих клітин для лікування безпліддя.

Незважаючи на те, здорова жінка народжується з великою кількість яйцеклітин (близько 400 000 ооцитів), лише біля 400 з них досягають зрілості. Таким чином жінка-донор дає можливість використати її яйцеклітини у випадках відсутності або протипоказів до отримання їх у пацієнтки.

У яких випадках жінці потрібні донорські яйцеклітини?

  • при відсутності яйцеклітин через передчасну менопаузу або через інші медичні порушення;
  • при генетичних аномаліях, за яких яйцеклітини не здатні до зачаття здорових дітей через порушення хромосомної структури;
  • при відсутності у жінки яєчників;
  • тяжка супутня патологія (наприклад, онкологічні процеси), які унеможливлюють отримання власних яйцеклітин.

Які вимоги до донорів яйцеклітин?

Донором яйцеклітин може бути будь-яка здорова жінка віком від 18 до 36 років, за умови, що вона має власну здорову дитину.

Обов’язкові критерії:

  • задовільне фізичне та психічне здоров’я;
  • відсутність протипоказань для участі в програмі донаціїї ооцитів;
  • відсутність спадкових захворювань та шкідливих звичок.

Як проходить процедура донації ооцитів?

Крок 1

Синхронізуються менструальні цикли обох жінок. Це досягається фармакологічною терапією, яка дозволяє легко і ефективно регулювати цикл.

Крок 2

Спеціалісти клініки «Вікторія» спостерігають за курсом терапії за допомогою ультразвукового контролю і гормональних аналізів.

Крок 3

Незадовго до овуляції безпосередньо з яєчників проводять забір яйцеклітин під контролем УЗД та запліднення спермою партнера.

Крок 4

На п'яту добу після цього, лікар робить перенос ембріона на стадії бластоцисти в порожнину матки майбутньої мами.



Як використовуються донорські яйцеклітини?

Після забору яйцеклітин здійснюється процедура запліднення in vitro. Донорські яйцеклітини запліднюються спермою майбутнього тата і культивуються в спеціальних лабораторних умовах. Отримані ембріони переносяться в матку жінки-реципієнта, де вони у разі успішної імплантації продовжать свій розвиток. Зазвичай пересаджують один або два ембріони, і якщо все проходить добре, розвивається вагітність.

У разі проблем з боку чоловіка (наприклад, нестачі сперми), часто використовується ще одна додаткова техніка – інтрацитоплазматична ін’єкція сперматозоїда (ICSI). Вона полягає в дуже точній операції – введення одного сперматозоїда в яйцеклітину під мікроскопом за допомогою спеціальних інструментів. Після запліднення ембріон, як і в попередньому випадку, переноситься в матку жінки-реципієнта.

Згода для участі в програмі донації оформлюється в належному письмовому вигляді. Вся інформація про донора ооцитів є анонімною. Винятковими є випадки, коли донором стає родич.

Донорська сперма.
У яких випадках потрібна донорська сперма?

  • якщо пара має труднощі з зачаттям через відсутність у чоловіка сперми, здатної до запліднення;
  • якщо чоловік є носієм важкої генетичної патології, яку може передати майбутній дитині;
  • у жінки немає статевого партнера.

Які вимоги до донорів сперми?

Донором сперми може бути здоровий чоловік віком до 40 років, за умови, що він має власну здорову дитину. Донори сперми проходять спеціальне обстеження, що включає і генетичну діагностику.

Обов’язкові критерії:

  • задовільне фізичне та психічне здоров’я;
  • відсутність спадкових захворювань та шкідливих звичок;
  • наявність нормальних показників якості сперми.

Для штучного запліднення in vitro використовують лише попередньо заморожену та розморожену (кріоконсервовану) донорську сперму. Донорська сперма використовується через півроку після повторної здачі донором аналізів.