Сьогодні, за даними статистики, в Україні кожна 5-та подружня пара стикається з одним із найбільш небажаних діагнозів – безпліддя, а в усьому світі таких пар понад 100 мільйонів. При цьому, безпліддя вражає як чоловіків, так і жінок, а серед причин цього вчені називають генетичні розлади, інфекційні та неінфекційні захворювання, вплив навколишнього середовища, тощо.

У зв’язку з поширеністю проблеми, організатори всеукраїнської соціальної ініціативи з допомоги українцям на шляху до омріяного батьківства «Почути «Мамо!» дослідили обізнаність українців у питаннях безпліддя і планування сім’ї та проаналізували поширеність міфів щодо використання репродуктивних технологій для вирішення проблеми.

Тема безпліддя та вагітності доволі особиста, тому опитування проходило нестандартно – на сайті проекту у формі тесту з різноманітними життєвими ситуаціями, в яких учасникам пропонувалось обрати спосіб вирішення.

Участь взяли понад 200 учасників.

9 із 10 українців вважають екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ) цілком прийнятним способом народити дитину, адже, малюк росте та розвивається безпосередньо в організмі матері.

Результати показали, що переважна більшість розуміє важливість вчасного звернення до лікаря-репродуктолога, тоді як лише близько 20% вважають достатнім лікування у лікарів більш широкої спеціалізації, таких як терапевт та гінеколог.

При цьому близько 80% опитаних розуміють, що, незважаючи на важливість фінансової стабільності в родині та успішну кар’єру, зосередитись на народженні дітей варто в першу чергу, адже, з віком шанси завагітніти зменшуються.

Разом із тим, проблема з зачаттям та народженням дитини все ще залишається інтимною, адже половина опитаних діляться переживаннями лише з близьким та рідним і тільки 28% не вбачають у цьому нічого, чого варто соромитись.

Загалом, дослідження показало, що українські пари переважно обізнані в питаннях планування сім’ї та народження дитини. Водночас, діагноз безпліддя залишається проблемою кожної окремої сім’ї, про що відкрито ділитись українці ще досі не готові.

ДОВІДКОВО: за останніми даними в Україні щорічно проводяться 15-18 тисяч процедур допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ), що складає приблизно 357 процедур на 1 млн населення. Для порівняння, в країнах Європи та Північної Америки цей показник дорівнює 1,5-2 тис. на 1 млн населення. Така ситуація свідчить про брак інформації в суспільстві, а також поширеність міфів і стереотипів навколо штучного запліднення.

За матеріалами порталу “Почути “Мамо!

Запитати у лікаря
Наступна стаття "Чому ЕКЗ не виходить з першої спроби?"