Роль тестостерону в жіночому організмі досить різноманітна: цей гормон відповідає за нормальний розвиток скелета, співвідношення жирової і м’язової тканини, вироблення гонадотропінів і розвитку фолікулів в яєчниках. Крім цього, в обох статей тестостерон обумовлює статевий потяг (лібідо).

У нормі рівень тестостерону в жіночому організмі не завжди однаковий. Його фізіологічне підвищення характерно для періоду овуляції і третього триместру вагітності. На пізніх термінах рівень гормону може бути вищою за норму майже в 3 рази. Характерно також підвищення рівня тестостерону з віком, тобто в періоді передменопаузи відзначається найбільша його концентрація.

Як зниження, так і підвищення рівня тестостерону свідчить про різні порушення в організмі.

Підвищення тестостерону у жінок – які причини?

Підвищення рівня тестостерону у жінок може бути зумовлене різними причинами:

  • Дисфункція кори надниркових залоз, яка обумовлює продукцію гормону в великих кількостях.
  • Дисфункція гіпофіза.
  • Синдром полікістозних яєчників, дисфункції яєчників.
  • Генетичний фактор.

Крім цього, підвищення рівня тестостерону може провокувати нераціональне харчування, а також прийом гормональних препаратів.

Симптоми підвищеного тестостерону у жінок

Підвищений вміст чоловічих гормонів в жіночому організмі носить назву гіперандрогенії і має цілий ряд характерних ознак.

Оволосіння за чоловічим типом з переважним розподілом волосся на обличчі, животі і грудях. Це, мабуть, найбільш очевидна зовнішня ознака зайвого вироблення тестостерону в жіночому організмі.

Підвищення жирності шкіри, закупорка сальних залоз, що призводить до появи вугрової сипі.

Порушення менструального циклу аж до повного припинення менструальних кровотеч.

Відсутність овуляції в менструальному циклі.

Як і в які дні циклу здавати аналіз на тестостерон жінкам

Жінкам, які здають аналіз на тестостерон, потрібна певна підготовка. Останній прийом їжі повинен бути не раніше ніж за 8 і не більше ніж за 14 годин до моменту проведення дослідження. Напередодні слід уникати фізичних перевантажень і переїдання. Потрібно також відмовитися від куріння. Аналіз на загальний тестостерон здають, як правило, на 5-7 день менструального циклу (при відсутності інших вказівок лікаря), аналіз на вільний тестостерон можна здавати в будь-який день.

Як знизити рівень тестостерону у жінок?

Для нормалізації рівня тестостерону можуть застосовуватися лікувальні дієти, хірургічне втручання (при наявності пухлин), гормональна терапія.

Запитати у лікаря
Наступна стаття "Базальна температура - вимірюємо правильно!"