ДВІЙНЯТА АБО БЛИЗНЮЧКИ?

15 November 2021
 
 
 
 

Народження двійні, що вже не рідкість, щастя для батьків. Всього за пару десятків років, згідно зі статистичними даними відсоток розвитку багатоплідної вагітності збільшився в два рази. Але такого поняття, як «двійнята» і «близнючки» в медицині не існує.

У науковому світі, результат багатоплідної вагітності, називають двуяйцевими і однояйцевими близнятами. І, незважаючи на те що і ті, і інші народжуються разом, з різницею в кілька хвилин, мають суттєві відмінності. І, головне, полягає в самому процесі запліднення.

Близнюки – хто це? Своїм «появою» близнюки зобов’язані поділу однієї заплідненої клітини на ранній стадії розвитку. У них загальна плацента і кровообіг. Після народження близнюки дуже схожі зовні, мають одну групу крові, генотип і схожі характери. І як правило, це хлопчики або дівчатка. Однояйцеві близнюки дуже рідко народжуються різностатеві. Крім фізичного подібності у них дуже розвинена емоційний зв’язок.

Двійнята – хто це? Двійнята «виходять» якщо в процесі овуляції запліднюються дві яйцеклітини двома сперматозоїдами. Рідше трапляється це з трьома і чотирма клітинами. Зовні двійнята схожі рівно настільки, наскільки можуть бути схожі рідні брати і сестри. У них можуть бути різні характери, звички, темперамент, колір очей, риси обличчя. Відмінності під час розвитку вагітності не завжди можна правильно визначити хто народиться, близнюки або двійнята. Причому ця ймовірність підвищується, якщо розвиваються з двох яйцеклітин різностатеві діти.

Потрібно пам’ятати, що багатоплідна вагітність для людини не є нормою. Це скоріше ненормальне поділ заплідненої клітини в результаті еволюційних змін. У цьому випадку жінка отримує подвійну (в деяких випадках потрійну, четверну) емоційну і фізичне навантаження.

Причини появі на світ двійнят і близнюків сприяють багато факторів.

  • Вік батьків. Найбільш висока ймовірність і можливість зачаття з 30 до 35 років.
  • Спадковість. Особливо по материнській лінії.
  • Гормональна терапія. Полягає в стимулюванні овуляції і дозрівання декількох яйцеклітин. Найбільш часто це відбувається після різкого припинення прийому оральних контрацептивів (ОК). Але головною причиною народження таких діток вважається проведення процедури ЗІВ (запліднення in vitro).

Якщо при природному зачатті шанс завагітніти двійнею становить, за статистикою, не більше 3%. То ЗІВ підвищує в середньому на 30-35%. Справа вся в тому, що при проведенні процедури, запліднюється кілька яйцеклітин, для підстраховки, на випадок загибелі одного або декілька з них. Однак часто, при сприятливих умовах, все яйцеклітини виживають і продовжують розвиватися. Вагітність, як правило, протікає легко і без особливих ускладнень.

І, незважаючи на те, що народжуються близнюки і двійнята раніше терміну, не завжди легко і не без хірургічного втручання, радість від щастя материнства від цього анітрохи не зменшується.

Запитати у лікаря
Наступна стаття "Дефіцит естрогену"