Виснаження яєчників: симптоми та методи лікування

26 March 2022
 
 
 
 

Старіння репродуктивної системи жінки проходить поступово й завершується закономірним настанням клімаксу.

Старіння репродуктивної системи жінки проходить поступово й завершується закономірним настанням клімаксу. Але в деяких ситуаціях природний процес порушується, і менопауза приходить раніше. У цій статті розбираємося з причинами та сучасними підходами до лікування передчасного виснаження яєчників.

Що таке виснаження яєчників

У нормі жінка зберігає репродуктивну функцію до 45-50 років. Протягом життя оваріальний резерв яєчників поступово виснажується, репродуктивна функція згасає, і настає клімакс.

Синдром виснаження яєчників часто називають ранньою менопаузою. Це патологічний стан, коли функція яєчників згасає передчасно: кількість фолікулів знижується, а овуляція просто не відбувається. Як правило, виснаження яєчників відбувається у жінок віком до 40 років.

Причини виснаження яєчників

Наукові дослідження лише наближаються до розгадки механізмів, що призводять до виснаження яєчників. Серед можливих причин ранньої менопаузи називають:

 • пошкодження тканин яєчників через оперативне втручання або хіміотерапію;
 • недостатність фолікулів у яєчниках, закладена ще при народженні;
 • мутаційні зміни у гені FMR 1;
 • хромосомні порушення;
 • аутоімунні хвороби (проблеми зі щитоподібною залозою, наднирниками).

Ознаки виснаження яєчників

Пацієнтки з первинною або прихованою недостатністю яєчників можуть взагалі не спостерігати жодних тривожних симптомів. Єдина проблема, на яку скаржаться такі жінки — неможливість завагітніти.

Перший і найважливіший симптом діагностики синдрому виснаження яєчників — відсутність менструації. Такий стан називається аменорея. У деяких жінок йому передує період невеликих менструальних виділень — олігоменореї.

Крім порушення менструального циклу, рання менопауза супроводжується такими симптомами.

 • Припливи та підвищена пітливість. Жінка відчуває різкі раптові припливи по всьому тілу. Про такий стан зазвичай говорять "кинуло в жар". Також підвищується пітливість, спостерігається почервоніння шкіри обличчя, декольте, грудей. Іноді стан супроводжується почуттям нестачі повітря чи навіть панічними атаками.
 • Підвищення сухості інтимної зони. Слизова оболонка зовнішніх статевих органів і піхви пересушується, тому інтимна близькість супроводжується дискомфортом і больовими відчуттями.
 • Зниження лібідо. Сексуальне життя повільно, але впевнено йде на другий план. Зниження якості інтимних стосунків призводять до проблем із партнером.
 • Остеопатія. Можливий біль у кістках, суглобах, остеопороз, патологічні переломи.
 • Психоемоційні порушення. Йдеться про різкі стрибки настрою. Від плаксивості — в агресію, від дратівливості — в депресію, від сентиментальності — в апатію. Перепади настрою позначаються на концентрації, виконанні базових завдань, працездатності та стресостійкості.
 • Дерматологічні патології. Жінки відзначають підвищену сухість шкіри, сильне випадання волосся, ламкість нігтів.
 • Уповільнення обмінних процесів у організмі. Майже завжди супроводжується набором маси тіла.

Це перші клінічні прояви, які в майбутньому можуть призводити до серйозних патологій інших органів. Відомо, що рання менопауза — це фактор ризику серцево-судинних хвороб. Жінки з недостатністю яєчників більше схильні до інсультів, хвороби Альцгеймера, інфарктів.

Методи діагностики "раннього клімаксу"

Синдром раннього виснаження яєчників встановлює лікар на основі результатів УЗД, під час якого визначається кількість антральних фолікулів, а також за даними аналізів ФСГ та АМГ. У деяких випадках проводять генетичні тести, а також аналізи на гормони щитоподібної залози.

Важливо відрізняти захворювання від інших недугів зі схожими симптомами, наприклад, резистентних яєчників. Діагностичні ознаки, що вказують на раннє настання клімаксу:

 • аменорея або відсутність менструальних виділень у період більш як 4 місяці;
 • підвищений рівень гонадотропних гормонів (ФСГ);
 • знижений рівень АМГ (менше 1) — "антимюллерів гормон" точно показує оваріальний резерв і "репродуктивний вік" жінки;
 • зменшені розміри матки, відсутність фолікулів за результатами ультразвукового дослідження яєчників;
 • знижений рівень інгібіну В (менше ніж 15 пг/мл);
 • різкий спад кількості естрону та естрадіолу.

Синдром недостатності функції яєчників повинен встановлювати досвідчений лікар-репродуктолог. Він обере оптимальну тактику лікування для реалізації репродуктивної функції.

Методи лікування виснаження яєчників

Раннє виснаження яєчників передбачає проведення замісної гормональної терапії до клімактеричного віку (приблизно 50-52 роки). ЗГТ необхідна для підтримки опорно-рухового апарату, головного мозку, серцево-судинної системи та інших органів із естрогенними рецепторами.

На жаль, сьогодні при ранньому виснаженні яєчників немає способів відновлення їхньої функції та повернення фертильності. Цікаво, що після грамотної тривалої ЗГТ вагітність спонтанно наступала у 5% жінок. Але поки що наука розглядає це як феномен.

Тому за сучасними протоколами пацієнткам з діагнозом "раннє виснаження яєчників" рекомендують програми екстракорпорального запліднення з донорськими яйцеклітинами. Це найефективніший і перевірений спосіб стати мамою і реалізувати свою репродуктивну функцію.

Коли необхідно звернутися до фахівця

За наявності всіх описаних вище симптомів та неможливості завагітніти протягом тривалого періоду часу, ми радимо отримати консультацію лікаря-репродуктолога.

Якщо вам близько 40 років і менше, ви мрієте стати мамою та пов'язуєте відсутність вагітності з можливим передчасним виснаженням оваріального запасу, потрібно підготуватися до комплексного обстеження. Перший крок — записатися на консультацію до репродуктолога. Фахівець підтвердить або спростує діагноз, проведе додаткове обстеження та складе чіткий план подальших дій.

Записуйтесь на консультацію в клініку генетики репродукції “Вікторія”! Ми допоможемо вам реалізувати мрію та стати мамою здорового малюка.

Запитати у лікаря
Наступна стаття "РОЗВИТОК НАУКИ НЕМОЖЛИВИЙ БЕЗ ВЕЛИЧЕЗНИХ ЗУСИЛЬ НАУКОВЦІВ"